:: Asunto Oy Keinutie 11
 taloyhtiön palvelut  
 tietoja kontulasta  
 yhteystiedot  
 linkkejä  
 ajankohtaista  
   syystalkoot 2011  
   syystalkoot 2.11.2008 klo ..  
   kevättalkoot hienossa sääs..  
   kevättalkoot 27.4.2008, es..  
   lausu mielipiteesi katujen..  
   kätevästi eroon ongelmajät..  
   yhtiökokouksessa keskustel..  
   puustoa harvennetaan kevye..  
   syystalkoot pikkupakkasessa  
   syystalkoot sunnuntaina 4...  
   ytv tiedottaa jätevoimalan..  
   viemärien painepesu tulossa  
   kontulassa tapahtuu!  
   kesä kaikilla!  
   päivä paistoi talkoissa  
   kevättalkoot sunnuntaina 6..  
   leikkipaikka sai uutta ilm..  
   ytv:n jäteautot kontulassa..  
   leikkipaikalla talkoot 13...  
   jätteenpolttolaitoksen yva..  
   yhtiökokous sujui sopuisasti  
   varsinainen yhtiökokous ma..  
   jätteenpolttolaitoksesta k..  
   metallijätteelle oma keräy..  
   kolumni: tarvitaanko pesut..  
   kotisivujen vastaanotto ol..  
   kotisivujen esittely kontu..  
   intranet avattu  
   ysivitosen reitti muuttuu  
   uudet ohjeet saunojille  
   hyvää joulua!  
   asvaltointityö valmistunut  
   kotisivut avattu  
   tulossa asvaltointia ja va..  
   ostarilla joulutori  
   onnistuneet 40-vuotisjuhlat  <-  
   metron liityntälinjasto uu..  
   kontulasta vuoden 2006 kau..  

   :: Haku
   :: Sisäänkirjautuminen
 käyttäjä
 salasana
 

banner

   :: Onnistuneet 40-vuotisjuhlat

Asunto Oy Keinutie 11 vietti 40-vuotisjuhliaan 2. syyskuuta. Monipuolista ohjelmaa sisältänyt juhlapäivä onnistui hyvin. Väkeä kävi juhlissa päivän mittaan parisataa henkeä.

Juhlat alkoivat kello kahdelta lipunnostolla. Ruokailun jälkeen oli ohjelmassa virallisin osuus, jonka aikana juhlapuheen piti Armas Viita. Hän muisteli lämminhenkisessä puheessaan mm. 40 vuoden takaisia aikoja, jolloin Keinutie 11:n asukkaat muuttivat osittain keskeneräiseen lähiöön. Piha oli päällystämätön ja kaupassa oli käytävä Myllypurossa.

Vuoden 2006 Kontula-palkinnon saanut Viita totesi myös talojen asujamiston ikärakenteen muuttuneen. Lapsia oli alkuvuosia hyvin paljon, mutta välillä heidän osuutensa oli lähes nollassa. Vuonna 2006 talossa on taas lapsia, vaikka 40 vuoden takaisesta vilinästä ei ole tietoakaan.

Talon vaiheita muisteli myös Reijo Nikula. Yhtiön historiikin esitteli Jaana Tapaninen. Pihalla oli esillä Kari Jaatisen kokoama valokuvanäyttely.

Päivän mittaan oli tarjolla ohjelmaa kaikenikäisille asukkaille. Lapset pääsivät mm. riehumaan pomppulinnaan ja kokeilemaan ratsastusta oikealla hevosella. Illalla väki pääsi tanssimaan mainion yhtyeen säestyksellä.

Yhdessäolo jatkui ohjelman päätyttyä grillillä pikkutunneille. Lisäksi melkoinen määrä asukkaita kävi sunnuntailounaalla nauttimassa lauantailta ylijääneitä ruokia.

Kiitokset hallitukselle, järjestelytoimikunnalle ja talkooväelle hyvistä juhlista!